Žirgų lenktynės: vaistai, apgaulė, mirtis

Lenktyniniai žirgai, sveriantys mažiausiai 450 kilogramų (o dar žokėjus) ir turintys panašaus dydžio kaip ir žmogaus kulkšnis, verčiami šuoliuoti purvinais takais didesniu nei 50 km/h greičiu.1 Šie gyvūnai yra multibilijoninio verslo, persunkto traumų, piktnaudžiavimo vaistais, žiaurumo, mirčių, aukos. „New York Daily News“ reporterio pastebėjimas: „Grynakraujis lenktyninis žirgas yra genetinė klaida. Jam tenka lėkti per greitai, jo kūnas per stambus, o kojos gerokai per menkos. Kol žmonija reikalaus, kad žirgai šuoliuotų dideliu greičiu tokiomis sąlygomis, jie ir toliau gaiš hipodromuose.“2

Starto barjeras

Žirgai gali kainuoti milijonus dolerių, tad neretai juos perka konsorciumai, kurie gali būti sudaryti iš tūkstančių narių.3,4 Šie gyvūnai retai kada turi progą užmegzti ryšį su kitais žirgais ar su vienu asmeniu, nes jiems nuolat tenka susidurti tiek su treneriais, tiek su prižiūrėtojais, tiek su veterinarais, tiek su žokėjais. Jie vis keliauja iš valstybės į valstybę, iš valstijos į valstiją, iš hipodromo į hipodromą, tad retas kuris galėtų kurią nors vietą „pavadinti namais“. Nedaugelis atsiduria garsiose lenktynėse - kiti vežami, plukdomi ar skraidinami į tūkstančius kitų.

Šuoliavimas į mirtį

Žirgai pradedami treniruoti ar net verčiami lenktyniauti, kai jų griaučių sistema tebeauga ir nėra pasiruošusi lėkimo dideliu greičiu kieta danga sunkumams.5 Besivystanti medicina ir technologijų pažanga menkai teprisidėjo prie sunkios ristūnų padėties palengvinimo. Vienas tyrimas dėl sužalojimų parodė, kad visų iš 22-jų stebėtų lenktynių metu susižeisdavo ir finišo nepasiekdavo po vieną žirgą. Kito tyrimo metu nustatyta, jog Šiaurės Amerikoje dėl traumų kasmet miršta po 800 grynakraujų.6 Veterinarai gali nepastebėti sausgyslių patempimų ar kaulų skilimų, o kitų lenktynių ar treniruočių metu žirgas gali visiškai susiluošinti. Žirgai sunkiai ištveria operacijas: po narkozės jie nesiorientuoja ir gali bandyti pašalinti gipsu ar tvarsčiais ir tokiu būdu dar labiau susižaloti. Daugelis nebegalinčių lenktyniauti užmigdomi, kad jų savininkų neslėgtų mokesčiai veterinarui bei kitos išlaidos.

Pasak vieno Kentukio laikraščio, kadangi žirgų laikymas reikalauja milžiniškų investicijų, „šių gyvūnų savininkai nelinkę žirgų (ir sužeistų, ir ne) paprasčiausiai atiduoti į ganyklas“.7 Žirgo išlaikymas gali atsieiti 50 tūkst. JAV dolerių per metus.8 Kai populiarus žirgas Barbaro 2006 metais Preakness lenktynių pradžioje patyrė traumą (sutrupėjo jo kulkšnis), savininkai jo medicininėms reikmėms neskyrė lėšų, bet kaip rašo „The New York Times“, „daugelis šiame versle atkreipė dėmesį į tai, kad, kai Barbaro nelaimėjo Kentukio Derbio ristūnų lenktynių, po traumos jis tikriausiai buvo užmuštas.“9 Palyginkime Barbaro istoriją su Magic Mano, kuris, žengtelėjęs ant nelygios kelio dalies Saratogos lenktynėse, susilaužė abi priekines kojas. Savininkas jį įsigijo už 900 tūkst. JAV dolerių, bet šis jam dar nė kiek nebuvo „uždirbęs“. Nesėkmė lenktynėse žirgo vertė sumenkino, tad jis buvo užmigdytas.10. Joseph Dirico, patyrusios širdies priepuolį ir mirusios viduryje Pimlico lenktynių kumelaitės, savininkas taip pakomentavo šios mirtį: „Manau, tai – žaidimo dalis.“11

Vaistai ir apgaulė

„Ko gero, nebeįmanoma Amerikoje rasti ristūnų, šeriamų tradiciniu šienu, avižomis, vandeniu“ - pastebėjo vienas reporteris.12 Daug žirgų tampa priklausomais nuo vaistų, kurių jiems duoda treneriai ir netgi veterinarai, norėdami išlaikyti lenktynėse, kai šie nebeturėtų toliau lenktyniauti.

Pasak „The New York Sun“, „ristūnai veisiami stulbinančiam greičiui, siekiama, jog jie kuo patraukliau atrodytų pardavimų ringuose. Patys gyvūnai tapo silpnesniais tad, kad „nenustotų šuoliuoti“, jiems duodama lasikso (kuris kontroliuoja kraujo apytaką plaučiuose), fenilbutazolio (antiuždegiminis vaistas), kortikosteroidų (nuo skausmo ir uždegimų).14 Šių legalių vaistų pagalba galima nuslėpti skausmą ar priversti žirgą lėkti greičiau. Laboratorijos nepajėgios aptikti visų nelegalių vaistų, mat, kaip sako Lenktynių Vaistų ir Tyrimų konsorciumo generalinis direktorius, jų „gali būti tūkstančiai rūšių“.15 Vienas treneris buvo pašalintas, nes davė ekstazi tipo vaistų penkiems žirgams, kitas buvo išmestas iš lenktynių dėl klenbuterolio, o dar vienas - už „tyrinėjimui“ nupjautą užmigdyto žirgo nupjautą koją“.17,18 Vienas Niujorko veterinaras ir treneris sulaukė sunkių kaltinimų, kai fermoje buvo rastas dingusio žirgo kūnas ir valdžia nustatė, jog mirtį sukėlė „pajėgumo stiprinimo vaistų“ injekcija.19

„Yra trenerių, kurie kiekvieną dieną pumpuoja žirgams nelegalius vaistus“, sako Churchill Downs viešųjų ryšių direktorius.20 „Dėl tiek daug pinigų, besisukančių šioje srityje, žmonės padarys bet ką, kad priverstų žirgus bėgti greičiau“.

Netgi „laimėtojai“ pralaimi

Nedaug nebedalyvaujančių lenktynėse ristūnų patenka į ganyklas lepinimui ir lankytojų dėmesiui. Dauguma savo „karjeras“ baigia skerdyklose.

Draudimo skandalas kainavo gyvybę Alydarui (1978 m. jis pirmasis atbėgo visose trijose Trigubos Karūnos (angl. Triple Crown) lenktynėse). Alydaras buvo užmigdytas po to, kai, kaip buvo skelbiama, atsitrenkęs į gardo duris susitrupino koją ir negalėjo išbūti su įtvaru.21 Po dešimtmečio FTB tyrimas atskleidė, jog tai buvo apgaulė, siekiant pasipelnyti. Alydaro koja buvo sulaužyta tyčia, pririšus jį prie sunkvežimio.22

Ferdinandas, Derbio lenktynių nugalėtojas ir 1987-ųjų Metų Žirgas, „baigęs karjerą“, pateko į Klaiborno Fermas, o tada bent pora kartų keitė šeimininkus, kol juo buvo „atsikratyta“ išsiunčiant į Japoniją; vienas reporteris, norėdamas suteikti šiai istorijai dar daugiau paslapties, priėjo išvados: „Niekas negali tiksliai pasakyti, kada ir kur Ferdinandas gavo galą, bet greičiausiai tai nutiko skerdykloje.“23 Eksceleris, milijono dolerių vertės žirgas, kuris pateko į Nacionalinį Lenktynių Šlovės Muziejų (angl. Racing Museum's Hall of Fame), buvo paskerstas Švedijos skerdykloje.24

JAV turi multimilijonų dolerių vertės arklienos eksporto verslą ir kasmet paskerdžia dešimtis tūkstančių arklių.25,26 Nors arklienos amerikiečiai nevalgo, ją vartoja Europoje ir Azijoje. Daugiau nei tūkstantis tonų šios mėsos parduodama JAV zoologijos sodų gyvūnams sušerti.27 Vienas Kolorado valstijos universiteto tyrimas parodė, jog iš 1348 arklių, nusiųstų į skerdyklą, 58 - buvę lenktyniniai žirgai.28

Ką jūs galite padaryti

Komentuodamas šį lenktynių verslą „Philadelphia Daily News“ reporteris pastebėjo: „Jie apie tai daug nešneka savo reklamose, bet žirgai šiame sporte žūsta nuolat – kasdien, kiekvieną mielą dieną.“33 Padėkite nutraukti šį žiaurų ir išnaudotojišką „sportą“: informuokite šeimos narius bei draugus apie tragiškus lenktyninių žirgų gyvenimus.

Informacijos šaltiniai:

 • 1) Ted Miller, "Six Recent Horse Deaths at Emerald Downs Spark Concern", Seattle Post-Intelligencer 8 May 2001.
 • 2) Bill Finley, "Sadly, No Way to Stop Deaths", New York Daily News 10 Jun. 1993.
 • 3) Sherry Ross, "Fans Are Buying In", Daily News 1 Jun. 2003.
 • 4) "The Odds Are You’ll Lose: Owning a Racehorse", Financial Times 1 Feb. 2003.
 • 5) Glenn Robertson Smith, "Why Racehorses Are Cracking Up", The Age (Australia) 15 Nov. 2002.
 • 6) Miller.
 • 7) Tim Reynolds, "Technology Can’t Prevent Horse Injuries", The Lexington Herald-Leader 30 Aug. 2001.
 • 8) Andrew Beyer, "A Beyer’s Guide for Racehorses", The Washington Post 3 Jun. 2003.
 • 9) William C. Rhoden, "An Unknown Filly Dies, and the Crowd Just Shrugs", The New York Times 25 May 2006.
 • 10) Rhoden.
 • 11) Reynolds.
 • 12) John Scheinman, "Horses, Drugs Are Racing’s Daily Double; No Uniform Policy in Industry", The Washington Post 27 Apr. 2003.
 • 13) Janet Patton, "HBPA Proposes Uniform Policy on Drugs in Racing; Horsemen’s Group Targets Maze of State Rules", The Lexington Herald-Leader 17 Oct. 2001.
 • 14) Max Watman, "So Far, So Good for Barbaro", The New York Sun 21 May 2006.
 • 15) Scheinman.
 • 16) Peat Bee, "Cut the Poppycock and Treat Drugs With Horse Sense", The Guardian 13 Jan. 2003.
 • 17) Alex Straus, "Dark Horses", Maxim May 2002.
 • 18) Tom Keyser, "Gill Is Still Permitted to Stable, Race Horses at Pimlico, Laurel", The Baltimore Sun 6 Apr. 2003.
 • 19) "Trainer, Vet Charged in Trotter’s Death", Associated Press, 22 Apr. 2001.
 • 20) Straus.
 • 21) Skip Hollandsworth, "The Killing of Alydar", Texas Monthly Jun. 2001.
 • 22) Straus.
 • 23) Barbara Bayer, "1986 Kentucky Derby Winner Ferdinand Believed to Have Been Slaughtered in Japan", The Blood-Horse Magazine 26 Jul. 2003.
 • 24) Allen G. Breed, "And What of the Spent Racehorse?" Associated Press, 25 Nov. 1999.
 • 25) Food and Agriculture Organization of the United Nations, "Horsemeat Exports—Value", 2004.
 • 26) Food and Agriculture Organization of the United Nations, "Horsemeat Slaughtered/Prod Animals (Head)", 2005.
 • 27) Josh Harkinson, "Horse Flesh: Texas Struggles With What to Do With Its Overabundance of Equus Caballus While Europeans Wait With Open Mouths", Houston Press 13 Apr. 2006.
 • 28) K. McGee et al., "Characterizations of Horses at Auctions and in Slaughter Plants", Colorado State University Department of Animal Sciences, 2001.
 • 29) Todd J. Gillman, "Judge Won’t Stop Slaughterhouses; Appeal Weighed", The Dallas Morning News 14 Mar. 2006.
 • 30) C.L. Stull, "Responses of Horses to Trailer Design, Duration, and Floor Area During Commercial Transportation to Slaughter", Journal of Animal Science 77 (1999): 2925-33.
 • 31) Harkinson.
 • 32) Kris Axtman, "Horse-Meat Sales Stir Texas Controversy", Christian Science Monitor 28 Apr. 2003.
 • 33) Rich Hofmann, "Racing Brings Up the Rear in Safety", Philadelphia Daily News 23 May 2006.