Veganų dienos mugė Taline

2012 m. lapkričio 3 d., Pasaulinės veganų dienos (lapkričio 1 d.) proga, Taline šurmuliavo veganų mugė. Šis renginys, organizuojamas estų gyvūnų gerovės organizacijos „Eesti Loomakaitse Selts“, vyko jau antrąjį kartą.

Veganų mugė gali pasigirti nemenku populiarumu: šiais metais joje apsilankė virš 1000 žmonių. Mugės metu savo veiklas ir produkciją pristatė 35 organizacijos bei įmonės. Dalyvių būta ne tik iš Estijos, bet ir kaimyninės Suomijos. Pavyzdžiui, lietuviams jau pažįstamas „Prismos“ prekybos tinklas pristatė savo produktus veganams, užsukusieji galėjo pasivaišinti belgų „Alpro“ sojos gaminiais. Taip pat mugės lankytojai galėjo paragauti italų gaminamo veganiško raw (žaliavalgiško) šokolado. Nemažos ragautojų eilės nutįso prie „Ingman“ stalelio, kur buvo vaišinama veganiškais „TofuLine“ ledais.

Veganiško maisto produktus pristatė ne tik didžiosios įmonės, bet ir smulkūs verslininkai. Stalai lūžo nuo įspūdingų žaliavalgiškų tortų, be jokių gyvūninės kilmės produktų paruoštų užkandžių, desertų ir indiškų bei estiškų patiekalų. Pristatyti namų gamybos vegan pesto padažai iš moliūgų ar burokėlių, adžika, įvairios uogienės ir kitos gėrybės, paruoštos žiemai. Estai taip pat gali pasigirti turintys žymių vegan šefų: jie pristatė savas augalinio maisto receptų knygas ir paruoštą maistą – nuo užtepų iki naminio limonado, nuo mišrainių iki fantastiškai atrodančių keksiukų.

Mugėje pristatyta ne tik didžiulė veganiško maisto įvairovė. Savo staliukus čia turėjo kelios gyvūnų gerovės ir gyvūnų teisių organizacijos. Be mugės organizatorių, informaciją apie gyvūnų teises skleidė estai „Loomade Nimel“, suomiai „Oikeutta Eläimille“, pasidomėti veganizmu buvo galima prie „Eesti Vegan Selts“ ir suomių „Vegaaniliitto“ staliukų.

Nors Estija – mažesnė šalis nei Lietuva, o Talino veganai „guodėsi“, jog iki šiol neturi nė vieno tikro vegetariško ar veganiško restorano, tačiau vegan produktų pasirinkimas, vis dėlto, gausesnis. Veganų mugės sėkmė niekam nekėlė abejonių – joje lankėsi ir tėvai su mažais vaikais, ir senyvo amžiaus žmonės. Todėl galbūt greitu metu reikėtų pagalvoti apie tokio renginio galimybes ir Lietuvoje?..