Už Europą be delfinariumų!

Liepos 7 d., 12 val. Vilniuje, V.Kudirkos aikštėje vyko taiki akcija „Už Europą be delfinariumų“. Akcijos metu Lietuvos piliečiai buvo kviečiami atkreipti dėmesį į įsisenėjusius mąstymo šablonus bei įžvelgti laiko ženklų pokyčius, kuomet vis daugiau žmonių pasaulyje atsigręžia su pagarba į visas gyvybės formas ir laiko gėda įkalinti bei atimti laisvę kitoms gyvoms būtybėms, išnaudojant jas savanaudiškiems tikslams, vykdant prievartą ir sukeliant galybę kančių savo žmogiškuoju elgesiu. Vienas iš akcijos akcentų - dėl delfinariumų panaikinimo ir uždraudimo Europos Sąjungoje - tiek pasirodymų su delfinais ir kitais jūriniais žinduoliais, tiek laikymo nelaisvėje.

Su akcija Vilniuje prasidėjo iki metų pabaigos truksiantis vaikų, tėvelių ir visų norinčiųjų dalyvauti piešinių konkursas „Kaip delfinai ir banginiai gyvena laisvėje“.

Pagal Europos Tarybos direktyvą 1999/22/EC, yra numatyta, kad gyvūnams nelaisvėje turi būti sudarytos sąlygos, atitinkančios jų biologinius poreikius. Delfinų ir kitų jūrinių žinduolių atveju, neįmanoma atkurti šių sąlygų nelaisvėje. Joks baseinas, ar net didžiausia dirbtinė lagūna nesuteiks šiems gyvūnams galimybės išreikšti savo prigimtinio elgesio, atitinkančio jo biologinius poreikius. Delfinams įprasta per dieną nukeliauti virš 60 km., jokiame baseine nebus suteikta tokia judėjimo laisvė. Be to, šie žinduoliai netenka natūralios savo aplinkos, visą gyvenimą nelaisvėje jie yra priversti plūduriuoti baseinuose, prisotintame chloro ir kitų cheminių medžiagų, patirdami nuolatinį stresą, įtampą, o tai mažina imunitetą ligoms, taip pat sutrinka gyvūnų natūralus elgesys, gali atsirasti agresyvumas. Visa tai neabejotinai trumpina jų gyvenimo trukmę.

Kaip parodo Lietuvos veterinarijos akademijoje atliktas tyrimas nuo 1993 m. kai į Lietuvą iš Rusijos buvo atvežti  pirmieji delfinai – juodosios jūros afalinos, iki 2010 m., kai delfinai buvo išvežti į Graikiją, Lietuvos jūrų muziejus iš viso turėjo 20 delfinų. Nors Europos Tarybos direktyva nurodo, kad zoologijos sodų paskirtis turi būti nykstančių rūšių išsaugojimas, dėl Lietuvos jūrų muziejuje nelaisvėje laikomų juodosios jūros delfinų gaišimo priežasčių iš 20 laikomų delfinų dėl kvėpavimo takų ir virškinimo sistemos sutrikimų nugaišo pusė delfinų, tarp jų trys jaunikliai ir vienas jauniklis gimė negyvas. Dauguma kitų nugaišusių delfinų buvo nuo 6 iki 21 metų amžiaus, kai jų vidutinė gyvenimo trukmė yra apie 30 metų.

Delfinai dažnai gydomi nuo virškinimo organų ligų, kurias gali sukelti ne tik stresas ar vandens tarša, bet ir nekokybiškos žuvys. Lietuvos jūrų muziejaus delfinariume 8.3 proc. nugaišusių delfinų diagnozuotas skrandžio ir plonųjų žarnų uždegimas. Taip pat delfinariume, delfinų iškvėptame ore  buvo rasta mikroskopinių grybų, 4,2 proc. delfinų sirgo kandidoze. Ši liga delfinams pažeidė galvos audinius, sukėlė pūlingus uždegimus. Tokie atvejai dažniausiai susiję su ilgalaikiu gyvūnų gydymu antibiotikais, vandens tarša bei streso atveju, kuris yra neišvengiamas gyvūnus laikant nelaisvėje, dresuojant ir jiems dalyvaujant pasirodymuose.

Dauguma nuoširdžiai tiki, kad delfinai turi ypatingų savybių, galinčių padėti įveikti ligą. Bet iš tikrųjų tai nėra veiksminga neįgalių ar sunkiai sergančių vaikų ir suaugusių žmonių gydymo priemonė. Atlikti tyrimai veinareikšmiai teigia, jog sėkmingai gydyti gali ir domestifikuoti gyvūnai – katės, šunys, arkliai. Skirtumas tik tas, kad prijaukintiems gyvūnams bendravimas su žmonėmis teikia džiaugsmą, tad gaunama abipusė nauda. Tuo metu delfinams tokios terapijos kelia stresą, kuris kelia pavojų abejoms terapijos dalyvių pusėms. Nederėtų pamiršti fakto, kad terapijos seansuose dalyvauja itin pažeidžiami žmonės, turintys fizinių ar psichinių negalių bei nusilpusį imunitetą, tad juos sužeisti dar lengviau. Delfinas – milžiniškas gyvūnas, sveriantis apie 150-280 kg, turintis aštrius dantis ir gebantis plaukti 56,3 km/h greičiu ir, deja, ne visada įvertinantis savo jėga. Todėl būna atvejų, kai gyvūnas net nenorėdamas sunkiai sužeidžia žmogų.

Akcija Lietuvoje buvo skirta didžiulės demonstracijos „Už Europa be delfinariumų“, vykusios  Briuselyje birželio 27d, palaikymui. 14 Europos Sąjungos valstybių narių turi delfinariumus, kuriuose nelaisvėje laiko ir eksponuoja 286 skirtingų rūšių delfinus. Demonstracijos Briuselyje iniciatoriai siekia, ne geresnių sąlygų delfinams ir kitiems jūriniams žinduoliams, o laisvės jiems.

Kviečiame pasirašyti peticijoje: avaaz.org/en/petition/All_dolphinaria_must_be_closed_in_Europe/

Kituose pasaulio miestuose vykstančių akciją sąrašas: emptythetanksworldwide.com/event-locations

* * *

Nuotraukos Giedrės Eidukaitės, Rasos Ramanauskaitės, Vytauto Daraškevičiaus.