Nepaprastas moters ir delfinės ryšys

Susipažinkite su moterimi, kurios artimiausių draugų tarpe – delfinė. Delfinų tyrinėtoja Ute Margreff vėsiuose Airijos pakrantės vandenyse su savo drauge delfine Mara praleidžia iki 7 valandų per dieną. Ši moteris, gimusi Vokietijoje, pastaruosius 12 metų keliavo po pasaulį tyrinėdama atsiskyrėlius delfinus laukinėje gamtoje.

Vedina neįtikėtinos draugystės su delfine Mara, Ute vadovauja ištisus metus trunkantiems tyrimams Galway įlankoje. Ute ir jos vandenynų draugės bičiulystė yra stulbinamai panaši į televizijos serialo ir filmo „Fliperis“, kuriame delfinas yra artimas jūrų draustinio prižiūrėtojo vaikų draugas Floridoje, scenarijų. „Manau, jog mano atlikti tyrimai suteiks žmonėms galimybę pergalvoti, ką jie žino apie delfinus ir iš naujo juos pažinti“ – teigia 43 metų delfinų specialistė. Tik nedaugelis vandenynų tyrėjų turi galimybę atlikti tyrimus iš taip arti“. Labai svarbu išlaikyti tam tikrą sąmoningumą, būti racionalia ir atviraširde tuo pačiu metu.

„Jaučiuosi taip, lyg delfinai mane mokytų. Mokytis bendrauti su kitomis gyvybės rūšimis yra labai novatoriška veikla“. Kai Ute su šiuo vandens žinduoliu pirmąkart susipažino 2000 metais, ji iškart pajuto, kad Mara yra ypatinga.

Ute pasakoja: „Mara buvo labai atvira, ir leido užsimegzti mūsų draugystei. Tuomet aš supratau, kad delfinų tyrinėjimas taps mano pagrindine veikla“.

Pasak Ute, nors delfinai plačiai žinomi daugiausia dėl savo draugiškumo, jie taip pat entuziastingai stengiasi suprasti žmonių gyvenimą, kaip ir ji stengiasi suprasti šių jūrų žinduolių pasaulį. Mara nori, kad Ute žinotų viską apie vandenynų pasaulį, kuriame gyvena.

Nuo pirmojo jų susitikimo 2000 metais, Mara supažindino Ute su įvairia vandens gyvūnija, įskaitant delfinų būrius, saulės ešerius, jūrų kiaules bei ruonius. Ute toliau pasakojo: “ Teko bendrauti su ilgametę patirtį turinčiu ruonių ekspertu, kuris buvo visiškai apstulbintas ruonio, žmogaus ir delfino bendravimu“.

Mara taip pat atplukdo „dovanėlių“ iš jūros dugno, įskaitant ir žmonių išmestas šiukšles. Ute pasakojo, kad nesenai Mara jai atplukdino išmestą maisto smulkintuvą. „Jaučiausi taip, tarsi Mara man sakytų, jog ji supranta, kad šitas daiktas yra iš žmonių pasaulio“. Aistringa tyrinėtoja mano, kad žmonės turėtų apie delfinus galvoti kaip apie asmenybes, turinčias teisę į laisva valia priimamus sprendimus dėl savo gyvenimo.

Ji teigė: „Kai esu vandenyje, stengiuosi susitapatinti su delfino sąmone ir būtimi, atsiribojant nuo žmogiškojo pasaulio suvokimo“. „Pradžioje buvau kaip tuščias popieriaus lapas. Tai yra natūralus procesas.“ „Ilgalaikis mano tyrimų tikslas – kad iš naujo suprastume, kokie protingi yra delfinai, suprasti ir tinkamai atsakyti į jų elgesį bei bendravimą“.

„Labai noriu, kad delfinariumai būtų uždaromi ir taptų praeitimi. Aš manau, kad mes esame labai nutolę nuo gamtos, ir reikia nustoti kontroliuoti mus supančias kitas gyvūnų rūšis. Nuo tyrimų pradžios Ute susipažino su daugybe kitų delfinų atsiskyrėlių, plaukiojančių be būrio Šiaurės Europos vandenyse – tarp jų Fungi, Duggie ir Doni.

Ute tęsia: „Aš manau, kad žmonėms labai svarbu suvokti, jog kiekvienas delfinas yra tokia pat unikali asmenybė, kaip ir kiekvienas iš mūsų. Mara yra labai protinga ir socialiai aktyvi. Atlikti tyrimai rodo, kad delfinai vienišiai gali ir dažnai bendrauja su būriuose gyvenančiais delfinais. ‘Kaip ir žmonės, delfinai priima sprendimus kaip gyventi savo gyvenimą. Kadangi labai daug laiko praleidžiu vandenyne, galiu teigti, jog gyvenu erdvėje, neturinčioje ribų. Kai esu laive, galiu matyti tik tai, kas vyksta vandens paviršiuje, nieko nežinodama apie tai, kas dedasi po vandeniu. Kai paneriu į vandenį, atsiveria visai kitas pasaulis“.

Tyrėja šiuo metu kviečia visuomenę atkreipti dėmesį į jaunos orkos, vardu Morgan situaciją. Ji yra laikoma delfinariume Olandijoje.

Pirmą kartą lietuviškai pasirodė etaplius.lt/nepaprastas-moters-ir-delfines-rysys