Ruonių jauniklių žudynės turi būti sustabdytos

Jau visą mėnesį Europoje vyksta protesto akcijos prieš ruonių jauniklių žudynes Baltojoje jūroje.

Visas pasaulis bejėgiškai stebi ruonių jauniklių žudynes Kanadoje, tačiau toks pats likimas šiemet laukia ir tūkstančių žinduolių, gyvenančių visai netoli mūsų – Baltojoje jūroje. Kvota šiais metais yra apie 30 000 (vieno suaugusio ruonio gyvybė yra prilyginama 2,5 jauniklių). Negana to, Rusijos gyvūnų teisių šalininkų duomenimis ruonių „medžioklę“ tame regione sustiprinusi bei šiuo metu aršiai „medžiojanti“ Norvegijos kompanija „GC Rieber Skinn AS“ ketina išsiderėti, kad šis skaičius būtų padidintas net iki 100 000. Visame pasaulyje vyrauja vienas žudymo metodas – jaunikliai yra tiesiog uždaužomi iki mirties – tokiu būdu nesugadinamas kailis.

Balandžio 11 dieną, 13 val. vyks akcija prie Rusijos ambasados Vilniuje (Latvių g. 53/54), kuria prie tarptautinio protesto prisijungs Lietuvos žmonės bei nevyriausybinės organizacijos, nepritariančios ruonių jauniklių skerdynėms. Balandžio 10 dieną savo nepritarimą ruonių žudymui išreikš ir Lenkijos, Estijos, Ispanijos, Suomijos, Vokietijos, Ukrainos bei Rusijos piliečiai. Ruonių jauniklių medžioklės uždraudimas Rusijoje buvo svarstomas dar 2000 metais ir sulaukė didelio pritarimo, tačiau deputatų sprendimą vetavo tuometinis Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Dmitrijus Medvedevas, kuris kovo 2 dieną laimėjo Rusijos prezidento rinkimus bei gegužės mėnesį pradės eiti Rusijos prezidento pareigas, yra įsakęs parengti valstybinį nutarimą apriboti pramoninės medžioklės Rusijos teritorijoje mastus bei visiškai uždrausti ruonių jauniklių žudymą. Viso pasaulio gyvūnų teisių aktyvistai savo peticijomis bei akcijomis prašo nedelsiant nutraukti vykstančią „medžioklę“ bei kuo greičiau priimti įstatymus, pažabosiančius šį nehumanišką pelnymosi būdą.

Kasmet pasaulyje nužudomi šimtai tūkstančių stambiųjų žinduolių – banginių, delfinų, ruonių, lokių, kengūrų... Rūšių sąrašą galima tęsti ir tęsti. XXI amžiuje toks karas prieš laukinę gyvūniją turi išnykti, nesvarbu, kur jis vyktų.

Dažnai laukinių gyvūnų žudymas pateisinamas kaip vienintelis būdas reguliuoti populiacijas, tačiau iš tiesų tai tėra pelno troškimas. Tūkstančius metų žmonės sumedžiodavo tik tiek gyvūnų, kiek buvo būtina išgyvenimui, tačiau XX amžiuje įsibėgėjo milžiniškų mastų skerdynės. Pavyzdžiui, per pastarąjį penkmetį Kanadoje buvo nužudyta apie 1 milijonas ruonių. Rusija yra vienintelė šalis, kurioje vis dar neuždrausta 2-12 dienų amžiaus jauniklių medžioklė (tokio amžiaus ruoniukų kailiukas yra visiškai baltas, o vėliau – papilkėja ir praranda vertę kailių rinkoje), tad užsienio kompanijų susidomėjimas Rusijos ruoniais yra savaime suprantamas.

„Ruonių jauniklių žudymas yra ne darbas, o degradacija. Blaiviam žmogui net šio proceso stebėjimas kelia šiurpą: jauniklių bei juos ginančių motinų klyksmai yra nepakeliami. Todėl medžiotojai geria prieš medžioklę. Dar daugiau jie geria po jos. Tad toks „darbas“ tikrai nesprendžia pajūrio žmonių socialinių problemų, nes didžiąją dalį savo kelių mėnesių uždarbio jie paprasčiausiai prageria“ – savo pranešimuose rašo Rusijos gyvūnų teisių aktyvistai. Taip pat jie teigia, kad „Archangelsko srityje derėtų vystyti ekologinį turizmą – tai būtų kur kas pelningiau ir humaniškiau, o medžiotojai galėtų skirti jėgas kovai su brakonieriais bei teritorijos priežiūrai“.

Kovo mėnesį Rusijoje vykusioje protestų bangoje dalyvavo ir šalies žvaigždės bei žurnalistai (Laima Vaikulė, Andrejus Makrevičius, Konstantinas Raikinas, Olegas Gazmanovas, Jurijus Antonovas, Aleksandras Rozenbaumas, Ilja Lagutenko, Nikolajus Drozdovas, Viktoras Gusevas, Klara Novikova ir kiti). Peticiją pasirašė 335 000 žmonių. Laima Vaikulė: „Reikalauju Rusijos valdžios uždrausti ruonių jauniklių žudynes. Jie yra tokie patys kaip ir žmonių naujagimiai, jie verkia atskirti nuo motinų“.

Paradoksalu, kad akivaizdžiai šylančio klimato bei itin sparčiai nykstančios bioįvairovės laikais kailininkystei yra paaukojami šimtai tūkstančių laukinių ir milijonai naminių gyvūnų. Žiemos vis šiltesnės, tačiau kailinių mados pramonė nesustoja – ją palaiko pasiturinčių žmonių bei ambicingų dizainerių užgaidos. Kiekviena valstybė privalo prisiimti atsakomybę už gamtą ir savo veiksmus bei visais įmanomais būdais skatinti bei siekti darnaus vystymosi, kuris neįmanomas be pagarbos gyvybei. ES šalyse ruonių jauniklių produktų importas uždraustas, o pastaraisiais metais sparčiai judama link itin griežtos ruonių (ne tik jauniklių) produkcijos kontrolės.

Daugiau informacijos: