Penki mitai apie cirką (informacija iš www.lggd.lt)

Kiekvieną dieną, į kurį nors miestą, atvyksta cirkas. Reklama pažada saugią šeimos šventę, spalvingų kostiumų ir egzotiškų gyvūnų, kurie atlieka triukus, kai tik treneris spragteli pirštais – tigrai šoka per lankus, drambliai balansuoja ant užpakalinių galūnių, meškos važinėjasi dviračiais. Bet yra vienas dalykas, kurio nenori nei vienas cirkas - kad žiūrovai matytų gyvūnų kankinimą.

Įvairios pasaulio gyvūnų gerovės organizacijos jau keletą dešimtmečių tyrinėja cirkus, protokoluojant jų treniravimo metodus ir tipiškas gyvūnų laikymo sąlygas. Šios draugijos kaupia incidentų ir net anekdotų sąrašus nuvainikuojančius mitus, kuriais cirkai nori, kad žmones tikėtų, mitais, kurie padeda jiems išsaugoti didelį melą, besislepiantį po jų spalvingomis palapinėmis.

Mitas Nr.1: Cirko gyvūnai atlieka triukus iš meilės treneriui.

Faktai: Cirkų propaguotojai tvirtina, kad jų treneriai naudoja tik teigiamus triuko lavinimo metodus, o ataskaitos rodo kitaip. Cirko treniravimo metodai dažniausiai būna mušimas lazdomis ar kitais daiktais (net ir per pasirodymus), bei specialiai alkinant gyvūnus. Treneriai kartais muša dramblius su aštriais kabliais, kurie sukelia ne tik skausmą, bet ir traumas. Treneriai naudoja brutalius metodus išlaikyti savo dominavimą. Laukiniai gyvūnai visada elgsis instinktyviai ir neprognozuojamai, niekada neatliks triuko patys to norėdami ir niekada nebus saugiai valdomi treniravimo ar pasirodymo metu.

Mitas Nr. 2: Cirko gyvūnai mylimi kaip vaikai, mokomi ir lepinami visą jų gyvenimą.

Faktai: Daug cirko gyvūnų yra verslininkų išnuomojami sezoniniam darbui. Tokie gyvūnai keliauja iš vieno cirko į kitą pagal sezoninį kontraktą. Daug cirkų visai nesirūpina suteikti gyvūnams reguliarią ir kompetentingą veterinarinę priežiūrą. Nepaklusnius ir pasenusius gyvūnus parduoda ar atiduoda zoologijos sodams, atrakcionams, tyrimo laboratorijoms, privatiems asmenims, taksidermistams. Tai išeitys, kurios vargu ar pagerins šių gyvūnų gyvenimo kokybę.

Mitas Nr.3: Po pasirodymo, gyvūnai patogiai ilsisi.

Faktai: Po pasirodymo gyvūnai užrakinami narvuose ir gabenami į kitą miestą, nes ten jų laukia kita publika ir kitas pasirodymas. Daugelis cirko gyvūnų visą savo gyvenimą praleidžia keliaudami mažuose, dažnai nešvariuose narvuose, kuriuose vos gali apsisukti. Cirko gyvūnai gabenami sunkvežimiais ar traukiniais, kurie dažnai nešildomi, nekondicionuojami. Gyvūnai nešeriami bei negirdomi ilgais laiko tarpais.

Mitas Nr. 4 Cirko pasirodymai yra saugi ir linksma pramoga visai šeimai.

Faktai: Žmonės, kaip ir gyvūnai, būna sužalojami pasirodymų metu. 1995 m. taip nutiko Honolulu mieste, kur dramblys Tykas mirtinai sužalojo vieną cirko darbuotoją, o kitą sužeidė. Dramblys buvo nušautas šio miesto gatvėje. 1990 m. šimpanzė važiuodama motociklu metė jį, nubėgo į žiūrovų tribūnas ir apkandžiojo vaiką. Jaunas dramblys, vardu Mikis, 1994 m. buvo mušamas pasirodymo metu. Po mėnesio, kito pasirodymo metu, jis užpuolė ir sužalojo vaiką. Tai tik nedidelė dalis nelaimingų atsitikimų...

Mitas Nr. 5 Cirkai padeda išsaugoti retas ir nykstančias gyvūnų rūšis šviesdami vaikus ir suaugusius.

Faktai: Stebint laukinius gyvūnus atliekančius jiems nenatūralius triukus nenatūralioje aplinkoje, žmonės tikrai nieko pamokančio apie šiuos gyvūnus nesužino. Meškos važiuojančios dviračiais, drambliai su balerinos tipo sijonais, atlieka juokdarių vaidmenį ir jokio šviečiamojo ar ugdomojo mokymo čia nėra. Gyvūnai paprasčiausiai tampa pasityčiojimo objektais.