Gyvūnų teisių diena Kaune ir Vilniuje

Žmonių mitybai, aprangai ar pramogoms išnaudojami gyvūnai neturi laisvės patenkinti esminius savo poreikius ir dažnai kenčia dėl jiems netinkamų, nenatūralių laikymo ir veisimo sąlygų. Siekiant atkreipti dėmesį į gyvūnų teises, nuo 1998-ųjų gruodžio 10 d. minima tarptautinė gyvūnų teisių diena. Kasmet šią dieną visame pasaulyje vykdomos akcijos, kuriose visas dėmesys skiriamas gyvūnų teisėms į gyvybę, laisvę ir gerovę, problemų, susijusių su gyvūnų teisių pažeidimu, akcentavimu ir jų sprendimo būdų deklaravimu. Gyvūnų teisių gynėjai pasisako prieš žiaurų ir žeminantį elgesį su gyvūnais bei siekia sustabdyti gyvūnų išnaudojimą. Nuo 2005 metų gyvūnų teisių dieną mini ir Lietuvos aktyvistai.

Šiais metais renginiai vyko Vilniuje ir Kaune. Dieną prieš tarptautinę gyvūnų teisių dieną Kaune ir dieną po jos Vilniuje LUNI paskaitą apie gyvūnų teises etikoje skaitė asociacijos „Už gyvūnų teises“ narys, filosofijos magistrantas Vainius Volungevičius. Vainius kėlė klausimus: ar galima suteikti gyvūnams teises? Jeigu taip, kuo remiantis? Ir kaip turėtume elgtis su gyvūnais? Vilniuje Vainiui bekalbant žmonėms kilo daug provokuojančių klausimų, diskusija užsitęsė net apie valandą po paskaitos.

Per gyvūnų teisių dieną tiek Kaune, tiek Vilniuje tuo pačiu metu vyko taikūs protestai. Akcijos metu Kaune dalyviai aplink fontaną išdėstė gyvūninės kilmės maisto produktus bei kitus kasdienius daiktus, o šalia jų pastatė gyvūnų, nužudytų dėl šių dalykų, nuotraukas ir šalia uždegė gedulo žvakeles, kalbino žmones. Daugelis žmonių leidosi į diskusijas, domėjosi gyvūnų teisių bei veganizmo temomis, apie kurias aktyvistai pasakojo dalindami lankstinukus. Buvo nufilmuotas reportažas žinioms „Init“ televizijoje (žr. nuo trečios įrašo minutės) bei padarytas fotoreportažas internetiniam naujienų portalui 15min.lt. Tarp kalbinamųjų pasitaikė keli ilgamečiai vegetarai, kurie džiaugėsi tokia aktyvia bendraminčių veikla. Buvo ir skeptikų bei kategoriškai besilaikančių savo nuomonės žmonių, bandančių save pateisinti ilgametėmis tradicijomis mityboje naudojant gyvūninės kilmės produktus, neargumentuotais teiginiais „negalėčiau be mėsos“ bei „mėsos nevalgau, tik vištieną“. Po akcijos tarp aktyvistų kilo diskusija dėl kauniečių akcijoje panaudotų gyvūninės kilmės produktų, kurie po renginio buvo atiduoti organizatorių iš priglaudos paimtiems šunims, tačiau ši ekspozicijos dalis kone labiausiai atkreipė žmonių dėmesį ir padėjo įžvelgti ryšį tarp nuotraukoje esančio gyvūno ir mėsos gabalo.

Vilniuje aktyvistai mitingavo su plakatais, raginančiais pagalvoti apie dabartinį žmonių elgesį su gyvūnais, pristatantys gyvūnų teises pažeidžiančias ūkio bei pramogų sritis. Šalimais bei Gedimino 9 esančiame prekybos centre akcijos metu veikė informacinis staliukas, kur buvo galima gauti skrajučių su informacija apie gyvūnų teises bei veganišką mitybą. Protesto vietoje prie gyvūnų nuotraukų buvo uždegtos gedulo žvakelės, taip pat kalbinami praeiviai, kurie ir patys noriai bendravo su aktyvistais. Akcijos dalyviai davė interviu internetiniam naujienų portalui grynas.delfi.lt apie veganizmą, veganų bei vegetarų problemas susiduriant su visuomene ir jaučiamą netoleranciją, gyvūnų teisių pažeidimus medžioklėje, zoologijos soduose, cirkuose, delfinariumuose, kailinių ir odos pramonėje, bandymuose su gyvūnais ir kitur. Apie šias problemas ir gyvūnų teisių judėjimą Lietuvoje bei užsienyje tiesioginėje LRT televizijos laidoje „Laba diena, Lietuva“ (žr. nuo 66-tos įrašo minutės) kalbėjo asociacijos „Už gyvūnų teises“ atstovės Aušrinė Skirmantaitė ir Aušra Karklytė.

Tiek Kaune, tiek Vilniuje buvo sulaukta nemažai žiniaskaidos ir žmonių dėmesio, tad peršasi išvada, jog tokios akcijos bei informacijos sklaida paliečia žmonių širdis ir verčia juos susimąstyti. Džiugina, jog pastaraisiais metais daugėja tam prijaučiančių žmonių bei pačių veganizmo ir gyvūnų teisių šalininkų.

Gintarės Kulbokaitės straipsnis