Kasdien pasitaikantys klausimai, į kuriuos lieka atsikirsti greitai ir juokų forma

Jei kas nors tampa vegetaru, tai kas atsitinka su gyvūnais – jų gi taps per daug?

Dažnai manoma, kad visos kiaulės ir vištos, gyvenančios uždarytos savo tvartuose bei vištidėse, gerai sau leidžia laiką ir pastoviai dauginasi sau taip, kaip nori. Ūkininkai reguliuoja gimusių gyvulių bei paukščių skaičių – ir jei jūs nevalgysit mėsos, jums, kaip produkto pirkėjui, paprasčiausiai nebus auginami tie gyvūnai. Paprastas principas: nėra poreikio – nebus ir produkto.

O iš kur žinai, kad daržovės nejaučia skausmo?

Jei kada pamatysit papjautą kopūstą bėgantį ir šaukiantį per visą gatvę, paskambinkit man. Mes su jumis pirmą kartą istorijoje pamatysim daržovę su centrine nervų sistema.

Bet aš girdėjau, kad augalai iš tikrųjų rėkia, kai yra pjaunami...

Ne, jie nerėkia. Garsus, kuriuos pagauna elektroniniai įtaisai, kai daržovė yra pjaunama, sukuria dujos. Kai augalą pjauna, kinta vidinis stiebo spaudimas, ir tai verčia vidines dujas judėti su triukšmu link nupjovimo vietos.

Valgyt mėsą yra natūralu – žmonės valgė mėsą amžiais!

Jeigu jūs vartosite vien tik mėsą ir pieno produktus, jūs neišgyvensite nei metų (nebent jūs esate koks nors šiaurėj gyvenantis inuitas, kurio organizmas evoliuciškai pamažu prisitaikė prie gyvulinio maisto – bet todėl jie ir miršta taip anksti). Vidutinė vegano/vegetaro gyvenimo trukmė yra apie 80 metų, tai yra vidutiniškai 10 metų ilgesnė nei mėsėdžio. Be to, yra rimtų mokslinių straipsnių, įrodančių kad žmogus yra ne medžiotojas, taigi ne mėsėdis.

Bet gi mėsoje yra proteino, formuojančio sausgyslių masę (raumenis)?

Taip, todėl gorila – kuri nevalgo nieko, išskyrus augalinį maistą – tokia stipri ir raumeninga.

Bet vegetarai juk valgo vištieną?

Ne, nevalgo. Nejaugi manote, kad višta yra morkos pusseserė? Ir, tiesiog ateičiai, žinokite: vegetarai nevalgo ir žmonių. (Tas pats atsakymas galioja ir klausimui apie žuvį.)

Bet tu juk esi vienas, manai kad tavo vegetarizmas turi kokios nors įtakos?

Aš gelbėju gyvenimus 5 karvių, 20 kiaulių, 29 avių, 760 vištų, 46 kalakutų, 15 ančių, 7 triušių ir pustoniui žuvų (vidurkis to, ką suvalgo žmogus per savo gyvenimą). O ką darote jūs?

Jei mes visi taptume vegetarais, tai Žemėje nebeliktų vietos auginti maisto visiems.

Kaip jūs manote, kas suvalgo daugiau grūdų į dieną, jūs ar karvė? Jei mes visi taptume vegetarais, tai mums prireiktų maždaug dvigubai mažiau ūkininkaujamų žemės plotų, kuriuos mes turim šiandien. Jei visi taptume veganais, mums prireiktų apie 4-5 kartus mažiau ūkininkaujamų žemės plotų, t.y. jei visus grūdus suvalgytų žmonės tiesiai, ne per gyvulių mėsą, galima būtų pamaitinti 5 kartus daugiau žmonių, nei valgo dabar.

Jūsų vertybių sistema kažkokia neteisinga: jūs rūpinates daugiau gyvūnais negu žmonėmis...

(Taip paprastai sako žmonės, kurie išvis nieko nedaro, kad apskritai padėtų kam nors.)

Mėsėdžiai atima valgį iš vargšų, kad pramaitintų pasiturinčius. Tačiau vegetaras padeda ne tik gyvūnams, bet ir visam pasauliui ir visiems žmonėms Žemėje. Daugiau apie tai – čia.

Koks tikslas būti vegetaru, jei jūs dėvite odą?

Pirma, veganai nenešioja odinių drabužių ir batų. Antra, vegetarai, kad ir ką jie benešiotų, vis tiek gelbėja šimtų gyvūnų gyvenimus.

Kodėl vegetarai atrodo visada taip nesveikai?

Andrius Mamontovas, Sati, Bono, Bradas Pitas, Alicia Silverstone, Kate Winslett, Alanis Morissette, Shania Twain, - jie taip bjauriai atrodo lyg jų viena koja būtų kape?

Bet gi vegetarai atima darbą iš ūkininkų…

Netiesa. Augalinio maisto auginimas reikalauja daug darbo, taip kad kuo daugiau bus vegetarų, tuo daugiau bus darbo ūkiuose. Mėsos gaminimas mechanizuotas taip, kad visa pramonė reikalauja labai mažai darbininkų.

Dėl ekologinės situacijos pasaulyje, rinkoje itin vertinamos natūralios daržovės ir vaisiai, taip kad žemdirbiams darbo per akis – juk didelė dalis pasaulio žmonių gyvena miestuose, o juos aprūpinti ekologišku maistu – didelė užduotis.

Jeigu gyvūnas jaustųsi nelaimingas, jis nestorėtų.

Jei aš pririščiau jus grandinėmis siaurame betoniniame narve, kur nėra net į ką pažiūrėti, ir vienintelis jūsų galimas užsiėmimas būtų valgyti tai, kas duodama – jūs numestumėte svorio?

Vištos nedėtų kiaušinių, jei būtų nelaimingos.

Šį pasakymą galima palyginti tokiam teiginiui: jei jūs jaučiates visiškai išsekęs, jūs nebevaikštote į tualetą. Vištos natūraliai sutvertos dėti kiaušinius, tačiau pramonėje jos yra skatinamos dėti kuo daugiau kiaušinių dirbtinėmis priemonėmis.

Iš kur žinote, kad gyvūnai yra nelaimingi arba jiems nepatinka tai, kaip su jais elgiamasi?

Nereikia būti gyvūnu, kad žinoti kaip jis jaučiasi. Skausmą mes jaučiame vienodai. Mirties baimę taip pat. Neįsivaizduoju žmogaus, kurį veža į skerdyklą, linksmai šokančio ir dainuojančio „Nužudyk mane, nužudyk mane..”.

Bet juk gyvūnai nesiskundžia...

Žinoma, gyvūnai nemoka kalbėti žmonių kalba. Buvo padaryta daug tyrimų, ir visi jie patvirtina, kad dauguma gyvūnų ūkiuose gyvena pastoviai kęsdami skausmą. Jūs niekada to nesužinosite, jei savarankiškai nesidomėsite, nes viešinant tokią informaciją nukenčia gyvulininkystės pramonė.

Ką jūs valgote vietoje mėsos?

Picą, dešreles, hamburgerius, kotletus, piražokus... galima tęsti iki begalybės; jei jūs nenorite tęsti iki begalybės, tai paklauskite savo draugo, ką valgo jis, o po to tiesiog pasakykite: „ir aš valgau tą patį, nes visi patiekalai turi vegetarišką alternatyvą”. Esu beveik tikras, kad jūs neatskirsite pienišką margariną nuo nepieniško, - bet tai ir yra alternatyva, ir tuo labiau, žymiai sveikesnė!

Alternatyvų Lietuvoje dar nėra tiek daug, kiek užsienyje, ypač restoranų meniu, tačiau savarankiškai galite pasigaminti bet kokį vegetarišką patiekalą.

Gerai, būk pats vegetaru ar veganu, bet bent savo vaiko nekankink, tegul pats, jei norės, pasirinks vegetarizmą, kai suaugs, o dabar tegul valgo mėsą…

Būtent, nenorėčiau savo vaiko kankint ir žlugdyti jo sveikatos, todėl tegul jisai dabar valgo sveiką augalinį maistą, o kai paaugs, tegul pats nusprendžia, ar jam reikia mėsos.

Ha, žiūrėkit, štai eina triušių mylėtojas...

Valio, dar vienas nerealiai protingas komentaras iš misterio Saliami!

Kodėl tau nesuvalgius mažą mėsos gabaliuką? Aš niekam nepasakysiu.

Ir aš niekam nepasakysiu, kaip sunkiai jums sekasi mąstyti. Sakau garsiai ir aiškiai: „Man patinka būti vegetaru!”