Cirkas su gyvūnais

Tradicinis cirkas

Vienuose cirkuose yra pasirodymų su gyvūnais, kituose – ne. Vis dėlto daugelyje cirkų, užsukančių į Lietuvą, pagrindinė žiūrovų traukos priemonė yra gyvūnai.

Tradicinis cirkas mus pasitinka spalvingomis dekoracijomis, linksma muzika, blizgančiais kostiumais ir besišypsančiais klounais. Viskas yra daroma tam, kad įvairaus amžiaus vaikai puikiai praleistų laiką ir daugelis tėvelių su savo atžalomis traukia į cirką, kai tik jis pasirodo mieste. Gyvenant šiuolaikiniame pasaulyje nėra sunku suprasti, kodėl šeimos ten puikiai praleidžia laiką – cirke nėra nei nešvankybių, nei kraujo, nei sekso scenų. Dvi valandos, per kurias tėvai gali būti ramūs, jog jiems nereikės saugoti savo vaikų nuo daugybės dalykų, kuriems jie dar per maži. Daugelio žmonių nuomone cirkas yra naudinga šeimos pramoga, o ją kritikuojantys gyvūnų teisių aktyvistai laikomi prieš šeimą nusiteikusiais, į kitų reikalus besikišančiais asmenimis, pasiruošusiais iš kiekvieno atimti džiaugsmą bei pasirinkimo laisvę.

Ir vis dėlto daugelį dalykų reikėtų kritiškai permąstyti. Po tradicinio cirko kauke slypi pasaulis su sistemingu gyvūnų laisvės suvaržymu, pasaulis, kuriame gyvūnų paklusnumas dažnai įgyjamas prievarta, o gyvūnų gerovės įstatymų bei inspektorių buvimas pateikia klaidingą įsitikinimą, jog „viskas yra gerai“.

Laisvės suvaržymas

Cirkuose esančių laukinių gyvūnų nuolatinis suvaržymas - natūralus šio verslo bruožas. Bet juk laukiniai gyvūnai nėra sutverti cirkui. Jie turi būti aplinkoje, kurioje gali laisvai išreikšti savo prigimtį, tiek kaip atskiri individai, tiek kaip mobilios socialinės grupės nariai (pavyzdžiui, drambliai). O šito joks cirkas negali suteikti. Erdvės apribojimas, socialinės struktūros praradimas ir nenormalus elgesys padės aiškiau suprasti gyvūnų laisvės suvaržymo problemą.

Erdvės apribojimai

Nereikia būti specialistu tam, kad suprastume, jog cirkas neprilygsta laukinių gyvūnų natūraliai aplinkai. Neretai cirkai 48 - 50 savaičių per metus praleidžia kelyje iš vienos pasirodymo vietos į kitą. Gyvūnai būna patalpinti sunkvežimiuose ar traukiniuose, kur susiduria ir su kitokiu įkalinimu – liūtai ir tigrai uždaryti narvuose, drambliai prirakinti grandinėmis.

Galimybė įvertinti gyvūnui reikalingas erdves atsiranda pabandžius pažvelgti paties gyvūno akimis: liūto valdos laisvėje siekia nuo 8 iki 156 kvadratinių mylių; tigro patelės - nuo 8 iki 60 kvadratinių mylių Indijoje ir iki 400 Sibire. Palyginimui pažymėsime, jog San Fransiskas ir Bostonas užima atitinkamai 47 ir 48 kvadratines mylias, Čikaga – 227, Niujorkas su visais penkiais rajonais – 309 kvadratines mylias.

Nei vienas nuovokus žmogus nepatikės, jog cirkai su „pakankamai erdviais“ aptvarais gali suteikti liūtams ir tigrams kažką panašaus į „judėjimo laisvę“. Minėti dalykai yra ne mažiau svarbūs ir kalbant apie dramblius. Jų gyvenamieji plotai siekia nuo 5 kvadratinių mylių miškuose iki 1350 kvadratinių mylių sausoje savanoje, o tai yra daugiau nei keturis kartus didesnis plotas už Niujorką. Neretai drambliai per dieną nueina 50 mylių. „Pakankama erdvė“? „Judėjimo laisvė“?

Socialinės struktūros praradimas

Cirko „didžiosios katės“ nepatiria nieko panašaus į socialinius ryšius. Natūralioje aplinkoje tigrų jaunikliai daugelį metų pasilieka su motina, kuri juos moko išlikimo. Tigrų patinai nors ir linkę gyventi atsiskyrę, tačiau kartais medžioja su kitais tigrais.

Liūtai yra socialios būtybės, gyvenantys šeimomis. Ją sudaro tuzinas giminingų patelių ir jų palikuonys. Jaunikliai yra auginami bendrai, tačiau ryšys tarp motinų ir dukrų yra ypač artimas ir toks išlieka visą gyvenimą. Šeimai vadovauja dominuojantis patinas arba kartais patinų grupė. Liūtų kultūroje patelės yra medžiotojos, o patinai – gynėjai. Kai kuriais atvejais patinai suformuoja atskirą, daugelį metų patvarią grupę.

Uždaryti „erdviose“ patalpose cirko tigrai ir liūtai neturi, kur eiti ir ko mokyti. Čia nėra jokios patvarios bendruomenės ir jokios galimybės dalyvauti bendroje veikloje. Liūtai ir tigrai, vaidinantys cirkuose, gal ir panašūs į savo laukinius giminaičius, tačiau tik išore.

Dabar pakalbėkime apie dramblius. Visi žinome apie jų sudėtingus matriarchalinius socialinius ryšius. Drambliai gyvena grupėmis (bandomis), kiekvienoje jų po 8 – 15 narių, grupei vadovauja dominuojanti patelė. Pasiekę lytinę brandą patinai pasitraukia iš bandos, tačiau patelės-dukros lieka su motinomis visam gyvenimui. Artimos viena kitai giminingos grupės lieka toje pačioje teritorijoje ir dažnai bendrauja viena su kita. Pavojaus metu, jos apsijungia bendrai gynybai. Afrikos dramblių gyvenamieji plotai driekiasi 500 mylių ir kadangi bandos migraciniai keliai nėra „instinktyviai“ juntami, jie turi būti perduodami vyresniųjų dramblių jaunesniems.

Tačiau visa tai netenka prasmės atsidūrus cirke. Čia nėra jokio matriarchato, giminingų šeimų, jokių migracijos kelių, nieko, kas atspindėtų šių didingų gyvūnų gyvenimo būdą. „Cirkas turi turėti klounus“- rašo cirko entuziastas Erlas Čapinas Mėjus – „o tai yra saldainiai ir drambliai, tačiau nuostabiausi iš jų yra drambliai“. Ir tai, deja, yra gryna tiesa. Tradicinio cirko didžiausi šalininkai, mieliau atsisveikintų su visų mylimais saldumynais, nei atsisakytų „savo“ dramblių.

Nenormalus elgesys

Neturėdami bendros kalbos, žmonės ir gyvūnai tarpusavy bendrauja stebėdami vieni kitų elgesį. Stebėdami, kaip cirke vaidinantys gyvūnai elgiasi, galime sužinoti, kas vyksta jų viduje. Ir tai, ką mes matome yra toks pats stereotipinis elgesys kaip ir fermose laikomų gyvūnų. Liūtai ir tigrai, vaikštantys ratu arba pirmyn-atgal, niekad nenukrypstantys nuo apsibrėžto „maršruto“. Drambliai, siūbuojantys pirmyn ir atgal arba į linguojantys į šonus.. vėl ir vėl... Neretai elgesys pasako daugiau nei žodžiai. Tai yra sergantys, psichologiškai traumuoti gyvūnai. Vardan ko? Tam, kad tigrai peršoktų per liepsnojantį lanką, o drambliai atsistotų ant priekinių galūnių. Iki ko mes priėjome?

Jei sakytume, kad kaliniai „uždaryti 3 X 4 m2 kamerose turi erdvią patalpą“, tai būtų žiaurus pokštas ir cinizmas. Kaliniams apribota erdvė reiškia laisvės suvaržymą, o tai yra bausmės dalis už įvykdytus nusikaltimus. Cirke vaidinančių gyvūnų apribota erdvė yra ne ką mažesnis laisvės suvaržymas, tik šiuo atveju jie niekuo nenusikalto... Liūtų ir tigrų, meškų ir dramblių gyvenimo sąlygos cirkuose yra žymiai blogesnės nei tos, kukias turi net patys žiauriausi nusikaltėliai.

Informacija spausdinimui ir platinimui: