Pokalbis su dainininku Bryan Adams

Bryan Adams

Bryan Adams

June: Labas, Bryan’ai. Kiek žinau, tu esi veganas.. Kada visiškai išbraukei mėsą ir pieno produktus iš savo valgiaraščio?

Bryan: Aš nesu visiškas veganas. Aš vartoju šiek tiek sviesto turinčius produktus bei paprastai tiesiog nugramdau sūrį nuo makaronų ar panašiai. Valgyti negyvas būtybes lioviausi 1989 m.

J.: Ar susiduri su sunkumais, būdamas veganu?

B.: Na taip, ypač, kai tenka valgyti restoranuose. Kartais tai gali būti bjauru, nes niekada negali žinoti, iš ko pagaminta sriuba arba ar į sumuštinį nebuvo įdėtas gabalėlis jautienos. Aš blogiausias partneris pasimatymams restoranuose!

J.: O kokia gi geroji veganizmo pusė?

B.: Tai, kad tu neryji pūvančio kūno, man jau pasako viską.

J.: Kodėl tu nusprendei tapti veganu?

B.: Suvalgęs didelį kepsnį 1989 m., aš pasijutau taip blogai, kaip dar nebuvau jautęsis niekada. Tai mane pakeitė. Nuo tada niekada nebevalgiau mėsos.

J.: Ar gali prisiminti kokių nors svarbių įvykių iš savo vaikystės, kurie galėjo suformuoti tavo užuojautą ir meilę gyvūnams?

B.: Buvo puiku laikyti šunis, tai tikrai išugdė užuojautą. Be to, aš jodinėju ir myliu žirgus, taigi man nebuvo sunku vertinti gyvūnų grožį bei intelektą.

J.: Ar kiti žmonės nemanė, kad tai tik kaprizas? Kad persigalvosi ir vėl pradėsi valgyti gyvūnus?

B.: Iš pradžių manė, bet, praėjus 11–ai metų, liovėsi.

J.: Ką apie tavo buvimą veganu mano tėvai bei artimieji?

B.: Aš ramiai įtikinau savo mamą, brolį bei grupės narius pasekti mano pėdomis. Tačiau jie vegetarai, ne veganai.

J.: Ar ateityje galime laukti iš tavęs dainų, kurios skatins gyvenimą be žiaurumo?

B.: Niekada nesakyk niekada!

J.: Ar tu tikiesi (kaip aš), kad visi likę greitai suvoks, jog galime būti sveiki ir nevalgydami gyvūnų?

B.: Aš aktyviai dėl to nekovoju, bet norėčiau taip manyti. Deja, kai kurių žmonių neįmanoma pakeisti. Pavyzdžiui, mano tėtis nieko nenori žinoti.

J.: Juokinga – mano tėtis taip pat, nors mama palaiko 99%. Na, tai kalbant konkrečiau, ką jūs, keisti veganai, valgot?

B.: Makaronus, sriubas, keptas daržoves, namų gamybos picas, salotas, bulves... galima tęsti be galo.

J.: Kai tau tenka keliauti su koncertiniais turais, ar randi didelį veganiško maisto pasirinkimą? Kuri šalis geriausia ir kuri blogiausia veganui?

B.: Neįmanoma bet kur rasti visko. Vokietija, ko gero, yra blogiausia, bet taip pat ir dauguma tolimųjų Rytų šalių. Mes keliaujam drauge su virėju. Mūsų dienotvarkė labai skiriasi nuo kitų, tad turim turėti žmogų, kuris rūpintųsi maistu. Ar kada nors bandėt sočiai užvalgyti prieš dainuojant? Tai neįmanoma. Valgyti galima tik po koncerto, apie 23 val. Koks restoranas su tuo taikstytųsi bet kokiam mieste? Pamirškit tai.

J.: Ar tu geras virėjas?

B.: Keptos bulvės ir salotos.. geriausios, kokias kada nors ragavot!

J.: Ar kas nors kada nors šaiposi iš tavo įsitikinimų?

B.: Niekada. Priešingai – dauguma patys tuo pradėjo tikėti.

J.: Ką pasakytum apie iškylas bei valgymą su draugais?

B.: Neseniai pietavau su keliais draugais iš Jamaikos. Jie valgė vištieną, aš ryžius su salotom ir viskas buvo puiku.

J.: Ką manai apie odos dėvėjimą bei kitus gyvūninės kilmės produktus?

B.: Kartais nešioju odinius batus.

J.: Zoologijos sodai, cirkai su gyvūnais, rodeo – ką manai apie tai?

B.: Man šlykštu matyti būtybes mažuose užtvaruose.

J.: Gal pakomentuotum fermose auginamų gyvūnų padėtį?

B.: Tiesiog nekenčiu to. Nieko stebėtino, jog daug žmonių serga įvairiom ligom (kaip žarnyno vėžys). Juk tie gyvūnai valgo savo pačių išmatas! Karvių pasiutligė taip ir prasidėjo.

J.: Ar yra kažkokia konkreti sritis, susijusi su gyvūnų išnaudojimu, kuri tave ypatingai jaudintų?

B.: Prekybos centrai. Pernelyg paprasta žmonėms nusipirkti mėsainį. Jie nesuvokia, kad jame esanti mėsa prieš tai buvo gyva karvė. Žmonės nesusieja šių dviejų dalykų.

J.: Ar pažįsti daug veganų muzikantų?

B.: Jų yra labai daug. Chrissie Hynde yra viena aktyviausių.

J.: O taip! Iš jos taip pat norėčiau paimti interviu. Kaip tavo sveikata nuo to laiko, kai tapai veganu?

B.: Aš išgydžiau save nuo daugybės alergijų, kurios, maniau, mane lydės visą gyvenimą. Aš seniau turėjau egzemą. Per dvi savaites ji dingo, nes valgiau tik vaisius rytais. Aš vis dar laikausi šio režimo, ir ji taip ir negrįžta. Su svoriu problemų niekada neturėjau, bet galiu pasakyti, kad turiu kur kas daugiau energijos nei dauguma žmonių, kuriuos pažįstu.

J.: Ar tu skatintum savo partnerę arba vaikus būti veganais?

B.: Be abejonės. Aš negalėčiau susitikinėti su nevegetare. Mergina, su kuria draugavau pastaruosius 9 metus, tapo vegetare savo noru. Žinoma, ji žinojo, kaip aš to troškau. Ar galėčiau pabučiuoti ką nors po to, kai jis sukramsnojo mėsainį? Fu.

J.: Tiesa.. Mintis, kad kažkas gali turėti gabalėlį karvės, įstrigusį tarp dantų, yra atstumianti. Ar tu vartoji vitaminus, papildus?

B.: Ne, bet kiekvieną dieną geriu sojos kokteilius su šviežių morkų ir obuolių sultimis. Reikia būti atsargiam su sojos produktais, nes kai kurie gali turėti gyvūninių ingredientų.

J.: Aš taip pat nevartoju jokių papildų – kam jų reikia? Ar esi tiesiogiai dalyvavęs protesto už gyvūnų teises akcijose?

B.: Taip. Daugiausia už banginių. Aš sėkmingai dalyvavau „Southern Antarctic Whale Sanuotu“ kampanijoje 90-aisiais. Turo metu mes išdalinome apie 500 000 atviručių ir raginome žmonių, prašyti valstybės pareigūnų, kad šie balsuotų už prieglaudas. Tikslas buvo pasiektas!

J.: Kaip manai, kiek žmonių paskatinai keisti gyvenimo būdą po to, kai viešai pasisakei apie savąjį?

B.: Mano draugė neseniai pagimdė vaikelį ir maitina jį veganiškai. Manau, tai didžiausia dovana – galimybė rinktis valgyti mėsą ar ne. Gaila, neturėjau tokio pasirinkimo, bet bent dabar suvokiu. Kaip aš sakau, kai jau supranti, kelio atgal nėra. Kita vertus, sunku pasakyti, kiek žmonių įkvėpiau.

J.: Na ir galiausiai, ką norėtum, kad žmonės žinotų apie veganizmą ir gyvūnų teises?

B.: Labai paprasta - jei mylit gyvūnus, nevalgykit jų. Taip pat, manau, kad kiekvienas turėtų perskaityti „Fit For Life 2“.

J.: Ačiū, Bryan‘ai. Tikiuosi gausiu kvietimą paskanauti sojos kokteilių, keptų bulvių ir salotų!

Šaltinis: