Kaune vyks PETA akcija dėl KFC žiauraus elgesio su paukščiais

Balandžio 10d., antradienį, 14:00-16:00val., Kaune, prie tilto į Nemuno salą (Daukanto g.), gyvūnų teisių gynėjai ragins žmones apeiti greito maisto vištienos patiekalų restorano KFC („Kentuky Fried Chicken“) duris ir atkreipti dėmesį į tai, kad šios kompanijos produkcija yra gaunama žiauriai išnaudojant paukščius ir nepaisant gyvūnų gerovės specialistų rekomendacijų.

KFC per metus savo restoranuose sunaudoja 800 milijonų vištų, kurias jam tiekia didieji paukštynai. Akcijomis, susijusiomis su KFC, Peta jau nuo 2001 metų siekia, kad ši milžiniška kompanija pagaliau susirūpintų gyvūnų gerove ir paukštynams keltų didesnius reikalavimus. Išsamios Petos rekomendacijos KFC restoranų tinklui - https://www.kfcruelty.com/pdfs/March11document.pdf.

Paprastai mėsinio viščiuko gyvenimas prasideda inkubatoriuje tarp šimtų kiaušinių. Vos prasikalę iš lukšto jie rūšiuojami - silpnesni, nespėję išsiristi paukščiukai išmetami kaip atliekos. Vienadieniai viščiukai vakcinuojami ir perkeliami į didelius angarus, kurių kiekviename gali būti auginama iki keliasdešimt tūkstančių paukščių. Siekiant kuo didesnio pelno, mažame plote auginama labai daug viščiukų, kiekvienam jų skiriant šiek tiek už A4 dydžio ląpą didesnį plotą (Europos Sąjungos reikalavimai leidžia laikyti iki 12 vištų viename kvadratiniame metre). Kad tokios pačios laikymo sąlygos taikomos ir Lietuvoje įrodo keli atvejai paukštynuose, kuomet sugedus ventiliacijos sistemoms vos per kelias valandas temperatūra pakilo tiek, jog dėl karščio ir oro trūkumo užduso keliasdešimt tūkstančių paukščių. Vištos per savo trumpą gyvenimą neišvysta dienos šviesos, nes angaruose nėra langų ir jie apšviečiami dirbtine šviesa. Ja manipuliuojama taip, kad būtų pasiektas greičiausias svorio augimas - paukščių kūno masė auga taip greitai, kad jų kaulai lūžta, o vidaus organai nespėja formuotis. Tam tikros šviesos lempos naudojamos ir įtakojant paukščių elgesį. Vištos natūraliomis sąlygomis gyvena būriuose su tam tikra hierarchijos sistema. Silpnesni būrio nariai pralaimi kovoje dėl geresnio maisto, yra vaikomi arba apipešiojami. Tas pats elgesys pastebimas ir paukštynuose, kur vištos viena kitą apkapoja, o dėl tokių baisių auginimo sąlygų pasitaiko ir kanibalizmo atvejų. Siekiant to išvengti, stipriai sumažinamas šviesos kiekis arba jos spalva pakeičiama į mėlyna ar žalią. Nors vištos natūraliai gyventų apie 7 metus, paukštynuose jų gyvenimas trunka vos pusantro mėnesio. Šiuo metu populiariausios broilerių veislės, kurios į skerdyklą iškeliauja sulaukusios 42 dienų.

Aprašytąjį likimą Lietuvos paukštynuose patiria 9,5 milijono paukščių (Lietuvos statistikos departamentas, 2006 metai), o Europos mastu jų keliasdešimt kartų daugiau.

Vištos – smalsūs ir įdomūs gyvūnai. Teigiama, jų pažinimo sugebėjimai yra tiek pat išvystyti kiek šunų ir kačių. Viščiukai mokosi vieni iš kitų, rūpinasi, nerimauja dėl ateities, perduoda žinias iš kartos į kartą. Natūralioje aplinkoje šie gyvūnai formuoja hierarchines sistemas, kiekvienas paukštis žino savo vietą joje, bei atsimena daugiau nei šimtą kitų paukščių – jų išvaizdą ir padėtį sistemoje. Kiekvienas viščiukas skirtingas. Vieni draugiški, bebaimiai, kiti drovūs ir atsargūs. Vieniems patinka žmogaus kompanija, kitiems - ne. Vištos supranta, kad objektai, patraukti iš akiračio, egzistuoja. To negali padaryti žmonių kūdikiai.

Iniciatyvinė grupė „Gerbk gyvūnų teises“ nori paskatinti žmones neprisidėti prie šios pramonės, pagalvoti, ar teisinga sukelti skausmą gyvūnui ir jį nužudyti, kai tai visiškai nebūtina, ir rinktis maistą be gyvūninės kilmės ingredientų.

Daugiau informacijos rasite: