Gyvulininkystė klimatui kenkia labiau nei automobiliai

Gyvulininkystė klimatui kenkia labiau už automobilius, tvirtina Jungtinių Tautų (JT) Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO). Teigima, kad šis sektorius dėl didelių anglies dvideginio ir kitų „šiltnamio dujų“ emisijų yra vienas pagrindinių kaltininkų dėl prastėjančios dirvožemio ir vandens būklės Žemėje.

„Gyvulininkystė išskiria daugiau „šiltnamio dujų“ anglies dvideginio ekvivalentų negu transportas“, - teigiama naujausioje FAO ataskaitoje. Vertinant šiuo ekvivalentu, gyvulininkystei šiuo metu tenka 18 proc. žmogaus veiklos keliamų anglies dujų emisijų. FAO teigimu, emisijų augimą skatina didesnė mėsos ir pieno produktų paklausa.

JT prognozėmis, mėsos gamyba pasaulyje išaugs nuo 229 mln. tonų 2001 metais iki 465 mln. tonų 2050 metais, t.y daugiau kaip du kartus. Pieno gamyba, kaip manoma, per šį laikotarpį išaugs nuo 580 mln. tonų iki 1,043 mlrd. tonų.

„Jei kartu galima atsižvelgti ir į emisijas, atsirandančias dėl žemės naudojimo ir žemės naudojimo paskirties keitimo, gyvulininkystės sektoriui tenka devyni procentai anglies dvideginio, atsirandančio dėl žmogaus veiklos. Tačiau šiam sektoriui tenkanti kenksmingesnių šiltnamio dujų efektą sukeliančių dujų dalis yra kur kas didesnė.“

FAO skaičiavimais, šiam gyvulininkystei tenka 65 proc. dėl žmogaus veiklos atsirandančio azoto suboksido - šios dujos sulaiko saulės šilumą 296 kartus veiksmingiau negu anglies dioksidas. Pagrindinis azoto suboksido šaltinis - gyvulių mėšlas.

Parengta pagal dienraštį „Klaipėda“