Protesto akcija „Gamtos ir gyvūnų žudikai - lauk“

„Gerb gyvūnų teises!“ savanoriai protesto akcijoje „Gamtos ir gyvūnų žudikai - lauk!“

Birželio 2 d., penktadienį, 11 val, prie Danijos Karalystės ambasados (T. Kosciuškos 36) Lietuvos žaliųjų judėjimas suorganizavo protesto akciją prieš danų kiaulininkystės kompleksų invaziją į mūsų šalį.

Šią akciją išprovokavo Pasvalyje įvykęs incidentas, kuomet iš danams priklausančio komplekso srutos nutekėjo į upelį, kuris eina ir per Latvijos teritoriją. Latvijos naujienų tarnybų pranešimu pas juos netgi pradėjo dusti žuvys. Deja, tiek Latvijos, tiek ir Lietuvos aplinkosaugininkai šiuo klausimu tyrimą vilkina ir vis dar nebeturi, ką atsakyti. Maža to, Latvijos valdininkai atsisakė kelti pretenzijas Lietuvai dėl kompensacijos už gamtai padarytą žalą, kadangi „avarijos mąstai nedideli“. Manoma, kad į upelį galėjo nutekėti 30 tonų srutų, bet „Saerimner“ atstovai aplinkosauginkams apie tai nepranešė.

Kas, kaip ir kodėl?

Lietuvoje užregistruota įmonė „Saerimner“, kurią remia Danijos investicijų fondas, turi kiaulių kompleksus Pasvalyje, Pakruojyje, Kelmėje ir Ignalinoje. Šiuo metu jie siekia pastatyti fermas Mažeikiuose ir Molėtuose. Viso Lietuvoje planuojama pastatyti apie 30 kompleksų.

Trumpai tariant – danai nori dalį savo kiaulininkystės pramonės, dėl kurios Danija, anot vienos eurokomisarės, pavirto žalia dykuma, perkelti į mažiau išsivysčiusias šalis, tokias kaip Lietuva, kur pigesnė darbo jėga ir ne tokie griežti įstatymai.

„Saerimner“ kiaulininkystės kompleksai neturi ne tik biogeneratorių, be kurių neįsivaizduojami tokie kompleksai Vakaruose, bet elementarių valymo įrenginių Srutos, kurių pagrindą sudaro azotas, yra visiškai netinkamos tręšimui (jose nėra kalio ir fosforo). Vienąkart „patręšus“ žemės plotą tokiomis srutomis, kuriose yra apie 500 įvairių kenksmingų medžiagų (antibiotikų, dezinfekcinių medžiagų) ir žalingų mikroorganizmų rūšių, šis jau nebus tinkamas ekologinei žemdirbystei. Srutos užteršia dirvožemį, gruntinius vandenis, orą (smarvė sklinda 15 km spinduliu). Vienoje fermoje auginama 12 000 ir daugiau gyvūnų. Gardai tokie, kad kiaulė negali net apsisukti.