Cirkai su gyvūnais – ar iš tiesų viskas taip gražu, kaip atrodo?

O kaip yra iš tikro?

O kaip yra iš tikro?

Lietuvoje pramogos, į kurias įtraukiami gyvūnai, dar nesulaukia visuomenės neigiamo vertinimo. Žmonės noriai stebi nelaisvėje beprasmiškai laikomus gyvūnus, jie yra tarsi reklamos, traukos priemonė – prekybos centro „Mega” ankštame akvariume plaukioja rykliai, zoo parduotuvės pritraukia pirkėjus prirakintomis papūgomis, cirkai nevaržomi gastroliuoja iš miesto į miestą, savo furgonuose gabendami tiek plėšrius, tiek egzotiškus gyvūnus…

Nuo balandžio 5 iki 16 dienos Kaune buvo apsistojęs Baltijos cirkas, jo programoje – plėšriųjų gyvūnų atrakcionas (liūtai, hienos, lūšys, vilkai, dresuoti šuniukai). Ta proga buvo surengta informuojamojo pobūdžio akcija, kurios metu buvo teikiama informacija apie cirkus su gyvūnais žmonėms, pasirinkusiems šią „pramogą”. Buvo skatinama rinktis tokius cirkus, kuriuose nėra numerių su gyvūnais, bei mokyti savo vaikus stebėti tikrą gamtos pasaulį, vietoje to, kad rodyti jiems išnaudojamas gyvas būtybes. Dešimt dienų trukusios akcijos metu išdalinta šimtai informacinių skrajučių.

Cirko mechanizmas nuo pat gyvūno įkalinimo iki pasirodymo arenoje yra pripildytas kančios. Gyvūnai nenori važinėti dviračiais, stovėti ant savo galvų, balansuoti ant kamuolių ar šokinėti per ugnies žiedus. Tačiau jie neturi pasirinkimo - žmonės pasitelkia žiaurias priemones tam, kad priverstų juos atlikti įvairius triukus. Negana to, gyvūnai puošiami „žmoniškais” rūbais bei atributais, suvaržančiais jų judėjimo laisvę. Dresiravimo metodai neviešinami, nes cirkai tokiu atveju paprasčiausiai bankrutuotų – pabandykite įsivaizduoti, kokios priemonės gali būti pasitelkiamos tam, kad sutramdyti liūtus. Cirko gynėjai teigia, neva visi gyvūnai čia yra prijaukinti, mylimi ir itin gerai prižiūrimi – nesąmonė, jokiais švelniais raginimais jūs nepriversite meškos lipti ant dviračio, o šunelį vaikščioti ant priekinių kojų!

Daugelyje šalių cirkas vertinamas kaip primityvi pramoga. Visame pasaulyje daugėja miestų, kurie nepriima cirkų, demonstruojančių numerius su gyvūnais arba kelia griežtas sąlygas, pvz. draudžia demonstruoti laukinius, plėšrius, nykstančių rūšių, vandens ir kitus gyvūnus (Dalyje Amerikos valstijų, Argentinoje, Australijoje, Austrijoje, Kanadoje, Suomijoje, Graikijoje, Indijoje, Švedijoje ir kitur). Norisi tikėti, kad ir Lietuvos visuomenė subręs ir suvoks, kad gyvūnai nėra žaisliukai, skirti mūsų pasilinksminimui.